top of page

Рак узкой челюсти

Šaurspīļu vēzis

Šaurspīļu vēzis

Šaurspīļu vēzis (Astacus leptodactylus) ir viena no vēžu sugām, kas ienākusi Latvijā un uzskatāma par invazīvu. Šīs sugas dzīves telpa ir ļoti plaša - to var atrast gan seklos, gan dziļos ezeros, upēs un strautos. Šaurspīļu vēzis ir ļoti izturīgs pret temperatūras svārstībām, tā optimālā temperatūra ir 15-23 grādi pēc C

Apraksts

Apraksts

Vēzis ir vidēja izmēra, tā garums parasti svārstās starp 8 un 16 cm, bet, ja apstākļi ir īpaši labvēlīgi, tas var sasniegt pat 25 cm garumu. Tā čaula krāsa ir zaļganbrūna. Vēzis ir līdzīgs platspīļu upesvēzim, bet tam ir vairākas atšķirīgas īpašības. Piemēram, tā spīles ir šaurākas, un tā galvkrūtis ir arī šaurāka. Tā deguna dzelkšņa rievas ir asas un labi redzamas, un tai ir asa bruņu apmale.

Šauras,garas,spīles

Šauras,garas,spīles

Šaurspīļu vēzis viegli atpazīstams pēc garām un šaurām spīlēm.

Dzīves veids

Dzīves veids

Vēzis ir līdzīgs platspīļu upesvēzim, bet tam ir arī savas īpatnības. Tā var būt sastopama purvainās ūdenstilpēs, piemēram, dīķos un purvu ezeros, kur platspīļu upesvēzis parasti netiek atrasts. Turklāt, šis vēzis ir salīdzinoši izturīgs pret piesārņojumu un zemāku skābekļa saturu ūdenī, bet tam nav pretstatā pret vēžu mēri. Šis vēzis ir aktīvs gan dienā, gan naktī. Tā auglīgums ir lielāks nekā platspīļu upesvēzim - vienā sezonā tas nērš no 120 līdz 250 ikrus.

Korpusa rievas ir asas

Korpusa rievas ir asas

Vēža korpuss un deguna dzelkšņa rievas ir asas, atšķirībā no platspīļu vēža.

Vēžu ķeršana

Vēžu ķeršana

Jā, ir ļoti svarīgi ievērot vēžu zvejas noteikumus un ierobežojumus, kas attiecas uz konkrēto ūdenstilpni, kurā jūs plānojat zvejot vēžus. Pirms jūs dodaties uz vēžu zvejas braucienu, pārliecinieties, ka esat iepazinies ar vietējiem noteikumiem un ierobežojumiem, lai nodrošinātu, ka jūs zvejojat likumīgi un atbildīgi. Turklāt, kad zvejojat vēžus, ir ļoti svarīgi izmantot svaigus produktus kā ēsmu, piemēram, svaigu zivi vai gaļu.

Turklāt, kad zvejojat vēžus, ir ļoti svarīgi izmantot svaigus produktus kā ēsmu, piemēram, svaigu zivi vai gaļu. Izmantojot sabojātu ēsmu, jūs riskējat ne tikai ar vēžu neiegūšanu, bet arī ar to, ka sabojāta ēsma var piesaistīt nevēlamus kukaiļus un baktērijas. Ir vairākas metodes, kā var ķert vēžus, tostarp: -Ķeršana ar rokām -Krītiņu izmantošana -Vēžu murdi

Ķeršana ar rokām

Ķeršana ar rokām

Atcerieties, ka vēžu ķeršana ir aizliegta bez atļaujas un zināšanu par vietējām likumīgajām prasībām. Tomēr, ja esat ieguvuši atļauju un ievērojat likumības prasības, ir dažādas metodes, kā var ķert vēžus. Vēžu ķeršana ar rokām: Sagatavojiet koku zarus un uzasiniet to galus. Izdzeniet koku cauri ūdenij. Noturiet koku ar ēsmu ūdenī gar krastu tādā dziļumā, kurā varat aizsniegt ar roku. Ik pēc 2 metriem uzgaidiet 30 minūtes un ejiet pārbaudīt. Apkārt jūsu ēsmai var būt vēži.

Vēžošana ar krītiņu

Vēžošana ar krītiņu

Viens no veidiem, kā var ķert vēžus, ir izmantojot ēsmas tīklu. Lai to izdarītu, ievietojiet ēsmas tīklu iekšpusē un piestipriniet to ar saspraudi vai drāti, lai vēži nevar aizvilkt gaļu prom. Nolaižiet tīklu ūdenī ik pēc 2-3 metriem un pēc 30 minūtēm ejiet pārbaudīt. Velciet krītiņu uz augšu, izmantojot pludiņu, un atlasiet vēžus, kas iekļuvuši ēsmas tīklā. Tas parasti notiek naktī, kad saule ir norietējusi.

Ķeršana ar murdu

Ķeršana ar murdu

Viena no visērtākajām vēžu ķeršanas metodēm ir vēžu murdi. Priekšrocība ir tā, ka jūs varat ievietot murdus uz nakti un no rīta pārbaudīt tos. Lai izveidotu vēžu murdus, ievietojiet ēsmu tajos un brauciet ar laivu pa jūsu izvēlētajām vietām. Ievietojiet murdus no 1-6 metru dziļumā. No rīta, kad saule vēl nav uzrietējusi, brauciet pārbaudīt murdus. Vēži mēģinās izkļūt no murdiem, tāpēc ir svarīgi tos pārbaudīt pēc iespējas ātrāk.

Transportēšana

Transportēšana

Atcerieties, ka vēžu pārvadāšana var būt saistīta ar riskiem, tāpēc ir svarīgi ievērot noteikumus un prasības, kas attiecas uz to pārvadāšanu. Ja jums ir nepieciešams pārvadāt vēžus, varat izmantot kastes, lai tos transportētu. Ievietojiet vēžus kastēs un pārklājiet tos ar svaigām nātrēm, kas nodrošinās aukstu temperatūru. Ja nepieciešams, samitriniet nātres, lai nodrošinātu mitru vidi un pēc iespējas aukstāku gaisa temperatūru. Vasaras laikā labāk izmantot gaisa kondicionieri automašīnā.

bottom of page