top of page
Amērikas vēzis jeb Signālvēzis

Amērikas vēzis jeb Signālvēzis

Vidēja lieluma zilgani vai sarkanīgi brūns vēzis (garums 7-13 cm), ar masīvām un strupām spīlēm, labvēlīgos apstākļos signālvēzis spēj sasniegt 17 cm garumu. Ļoti raksturīga pazīme pie spīļu savienojuma pamata ir liels bālgans līdz violets plankums, kāda nav nevienai citai Latvijā sastopamai vēžu sugai un kas labi redzams kā jauniem, tā pieaugušiem īpatņiem. Dzīves ilgums – līdz 16 gadiem, sevišķi labvēlīgos apstākļos – līdz 20 gadiem.

Dzīves veids

Dzīves veids

Dzīves veida ziņā ieņem līdzīgus biotopus kā platspīļu upesvēzis, bet, tā kā ir noturīgāks pret slimībām un pats tās pārnēsā, signālvēzis ir nopietns konkurents vietējiem vēžiem. Dzīvo upēs, ezeros, drenāžas kanālos, rok alas. Visēdājs.Vienā metienā 200-400 ikru, dzimumgatavību sasniedz apmēram 3.gadā.

Pacifastacus leniusculus

Pacifastacus leniusculus

Signālvēzis dod priekšroku strautiem, upēm, ezeriem ar izteiktām alām un labu ūdens kvalitāti. Jūtīgs pret vides piesārņojumu un vides fizisku degradāciju. Izplatās pateicoties ekonomiskiem rādītājiem (standartu sasniedz 1,5-2 reizes ātrāk), Signālvēzis izturīgāks pret straujām temperatūras svārstībām un zemām temperatūrām, mazuļi izdzīvo baseinos un dīķos, ja temperatūra īslaicīgi sasniedz pat 28-30 C.

Signālvēža spīļu pirkstu starpas apvidū labi izteikts violets plankums, ar kuru tas signalizē piederību savai sugai. Signālvēzi no citiem viegli atpazīt arī pēc tā agresivitātes – no ūdens izvilkts, platspīļu vēzis ir mierīgs, bet signālvēzis mēdz «trakot» un ar garajām spīlēm saliecoties spēj aizsniegt savu asti. Tādējādi nereti tie ar spīli «iecērt» pirkstos makšķerniekam, kurš vēžus pieradis droši paņemt, satverot aiz muguras.

Pirms pāris gadiem Salacas upes lejtecē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā tika organizēta svešās sugas – signālvēža – licencēta ķeršana, lai atbrīvotu upi no svešās sugas.

Lielupē savairojušies kaitnieki

Lielupē savairojušies kaitnieki

Amerikas vēži, kuri ievesti Latvijā 1971. gadā. Signālvēzis pakāpeniski izplatījies gan ezeros, gan upēs. Tā kā signālvēzis ir izturīgs pret vēžu mēri un vienlaicīgi šo slimību pārnēsā, tas pamazām sācis dominēt, aizstājot vietējo platspīļu vēzi. Tādas svešas vēžu sugas kā signālvēži ar savu agresivitāti, ātro vairošanos un izturību pret slimībām apdraud vietējos platspīļu vēžus, izspiežot tos no dabiskās dzīvesvietas.

Vēžu ķeršana

Vēžu ķeršana

Svarīgi zināt vēžu zvejas noteikumus konkrētai ūdenstilpnei kurā ķersiet vēžus. Svarīgi! Izmantot kā ēsmu svaigu zivi, gaļu. Svaigs nevis sabojājies atcerieties to. 1.Ķeršana ar rokām. 2.Krītiņiem. 3.Vēžu murdi.

Ķeršana ar rokām

Ķeršana ar rokām

1.Ķeršana ar rokām. Sagatavojat koku zarus, uzasiniet to galus. Izduriet koku cauri ēsmai. Duriet kokus ar ēsmu ūdenī gar krastu tādā dziļumā, ka varēsiet aizsniegt ar roku. Ik pēc 2 m. Kad būsiet pabeidzis uzgaidiet 30 min un ejiet pārbaudīt. Apkārt jūsu ēsmai būs vēži kurus jums uzmanīgi jāaplasa pa vienam. Tas notiek nakts laikā, jums jāizmanto nakts lukturīts. Vēži sāk baroties, kad noriet saule. 2.Vēžu ķeršana no alām.Gar krastu ir alas, jūs ieliekat roku alā un mēģiniet sataustīt vēzi.

Vēžošana ar krītiņu

Vēžošana ar krītiņu

Ievietojat ēsmu tīkla iekšpusē, piestiprināt ar saspraudi vai drāti, tā lai vēži nevar aizvilkt gaļu prom. Jūs nolaižat krītiņu ūdenī ik pēc 2-3 m. Pēc 30 min ejiet pārbaudīt. Velciet aiz pludiņa krītiņu uz augšu un tajā atlasiet iekļuvušos vēžus. Tas notiek naktī, kad saule ir norietējusi.

Ķeršana ar murdu

Ķeršana ar murdu

Visērtākais ķeršanas veids. Priekšrocība, ka jūs ievietojat tos uz nakti un no rīta pārbaudat. Ievietojiet ēsmu murda iekšpusē. Brauciet ar laivu jūsu izvēlētās vietās, ievietojiet murdus no 1-6 m ūdens dziļumā. No rīta puses, kad saule vēl nav uzrietējusi brauciet pārbaudīt. Vēži mēģinās izkļūt no murda tāpēc pēc iespējas ātrāk ir jāpārbauda.

Transportēšana

Transportēšana

Ievietojiet vēžus kastēs, var pārklāt ar svaigi saplūktām nātrēm. Nātres nodrošina aukstu temperatūru. Ja nepieciešams samitrina. Vēžiem jābūt mitrā vidē un pēc iespējas aukstākā gaisa temperatūrā. Labāk izmantot gaisa kondicionieri mašīnā vasaras laikā, nelielos attālumos pietiek arī atvērt braucošā mašīnā logu lai notiek gaisa maiņa. Galvenais nosacījums, vēžiem jābūt ēnā apklātiem ar nātrēm, jābūt nedaudz mitrumam, svaigs gaiss automašīnā, kas uztur vēsu temperatūru.

bottom of page